SK210LC-11
  • Engine Power - 160 hp (119 kW)
  • Operating Weight - 50,000 lbs (22,700 kg)
Download the brochure to see all of the new features on this new -11 Series machine.
View Product Guide
Overall Height (to top of boom)10' 5" (3,170 mm)
Overall Width10' 5" (3,180 mm)
Ground Clearance of Rear End3' 6" (1,060 mm)
Ground Clearance16.7" (425 mm)
Tail Swing Radius9' 7" (2,910 mm)
Distance From Center of Swing To Rear End9' 6" (2,900 mm)
Tumbler Distance12' (3,660 mm)
Track Gauge7' 10" (2,390 mm)
Shoe Width31.1 (790 mm)
Overall Width of Upperstructure9' 4" (2,850 mm)
PERFORMANCE
Travel Speed3.7 mph (6 kph) / 2.2 mph (3.6 kph)
Drawbar Pulling Force51,300 lbf (228 kN)
WEIGHT
ENGINE
ModelYanma‌‌‌‌‌‬‬‍‌‌‌‌‌‍‍‬‬‌‬‬‌‌‍‌‌‌‌r 4TN107FT‌‌‌‌‌‬‬‍‌‌‌‌‌‍‍‬‬‌‬‬‌‌‍‌‌‌‌T
Power Output 170 hp (127 kW)
160 hp (119 kW)
Max. Torque594 lbf (805 Nm)
Displacement278.7 in³ (4.57 ltr)
Fuel Tank84.5 gallons (US) (320 ltr)
HYDRAULIC SYSTEM
Number of Main Pumps 2
Max. Digging Reach32' 6" (9,900 mm)
Max. Digging Reach At Ground Level31' 11" (9,730 mm)
Max. Digging Depth22' (6,700 mm)
Max. Digging Height31' 11" (9,720 mm)
Max. Dumping Clearance22' 8" (6,910 mm)
Max. Vertical Wall Digging Depth20' (6,100 mm)
Min. Swing Radius11' 8" (3,550 mm)
Digging Depth For 8 Feet Flat Bottom21' 4" (6,520 mm)